Úvod - Produkty - Penetrace
 Přidat příspěvek/dotaz 
Nadpis: 
Text: 
code

Ředění nátěru
Dobrý den! Uvítal bych přípravu penetračního nátěru jen snížením viskozity za použití ředidla S 6300. Děkuji a s pozdravem Luděk Pilař
Ředění nátěru
Hezký den! Nikdo Vám nemůže bránit v naředění natuženého nátěru ředidlem S 6300 pro úpravu jeho konzistence. Je však důležité si uvědomit některé souvislosti. S 6300 je xylenový typ ředidla, který nevyniká rychlou odpařivostí. Tedy v technologii, kdy aplikátor pospíchá po penetraci s prvním nátěrem si může v podkladu uvěznit ještě neodpařené ředidlo z penetrace. Druhou věc, kterou je potřeba vzít v úvahu je skutečnost, že v klasická rozpouštědlová penetrace Polycol 225 je pryskyřice ve směsi velmi těkavých rozpouštědel neobsahující žádné pevné částice plniv a pigmentů. Tedy je schopna se velmi rychle vsáknout do větší hloubky podkladu a přítomné rozpouštědlo v krátké době snadno vytěká. Při ředění nátěrových hmot používáte k penetraci směs pryskyřic, obtížněji těkajících rozpouštědel, plniv a pigmentů. Touto směsí nikdy nebudete penetrovat do stejné hloubky podkladu jako proniká výše popsaný penetrační systém Polycol 225. Póry v povrchu jsou totiž ucpány přítomnými plnivy a pigmenty a tak sama hmota brání hlubšímu průniku epoxidové části směsi do podkladu. A rozpouštědlo, které proniklo s pryskyřicí do podkladu má znesnadněnou cestu ven z podkladu. Pokud k tomu přidám nižší rychlost těkání xylenových rozpouštědel, pak tuto technologii používejte spíše v nouzi, když nemůžete dosáhnout na skutečnou penetraci.
Ladislav Cibulka
Kamen
Dobrý den!
Chtěl bych vás požádat o radu. Dům má podsklepeni z pískovce který “kvete a značně se loupe”. Zdivo neni nijak izolovano v žádném směru. Myslíte že by se dala použít vámi nabízená penetrace k uzavření pórů v pískovci?
Děkuji za odpověď Ondřej
Kamen
Hezký den! Penetrace Polycol 225 se k úpravě pískovce používá běžně. Při jeho nasycení dojde k povrchovému zpevnění, sníží se sprašování a zvýrazní se kresba kamene. Současně však dojde ke snížení jeho prodyšnosti. Snížení prodyšnosti je závislé na množství penetrace, kterou použijete. Obvyklá spotřeba je cca 0,2 kg směsi na jeden metr čtvereční.
Ladislav Cibulka
Odvětrání
Dobrý den! Jak dlouho byste nechal odvětrat Polycol 225, když se bude aplikovat uvnitř menší haly? Díky za odpověď.
Odvětrání
Odvětrání je vždy závislé na dvou faktorech. Prvním je spotřeba penetrentu na metr čtvereční. Tedy čím více tam penetrace je, tím déle trvá odvětrání. U malých spotřeb do 0,25 kg/m2 lze jít na plochu při ranní penetraci pozdě odpoledne. Při spotřebách 0,5 kg a více určitě jeden den. Platí, první den penetruj a druhý vytvářej další vrstvu. Druhým faktorem je vlhkost vzduchu. Když bude vlhkost 55 % odletí rozpouštědlo do prostředí rychle a snadno, když bude vlhkost vzduchu 98% bude odpařování probíhat významně pomaleji. Naprosto nejhorší varianta jsou nevětrané nebo velmi špatně větrané prostory. Rozpouštědlo totiž naplní vzduch nad plochou a pak už se nemá kam odpařovat a tak čeká, až se ve vzduchu uvolní nějaké místo vyvětráním (výměna vzduchu), kdy do prostoru přichází nový vzduch prostý rozpouštědel. Fyzický test je ten, že po příchodu z venku s čistým nosem, kleknete na plochu a podlahu v místě ukončení penetrace očicháte. Nos vám řekne, necítím nebo cítím rozpouštědlo (aceton) velmi zřetelně.
Ladislav Cibulka
Betonová podlaha
Dobrý den, prosím o doporučení nějakého přípravku na nátěr betonu. Mám nově vybetonovanou garáž uhlazenou hladičkou na beton (vypadá to jako kletovaný beton a asi to je) a chtěl jsem vás poprosit o nějaký nátěr na tento beton nebo jen něco jako penetrace, aby beton nesál olej a dalo se to dobře vytřít mám to 62 m². Děkuji za info Titěra
Betonová podlaha
Hezký den! Pokud chcete zachovat betonový vzhled, aplikujte nejdříve penetraci Polycol 225 1x souprava 8+0,8 a 1x soupravu 4+0,4 kg a následně dvě lakové vrstvy Polycolu 323. Budete potřebovat jednu soupravu 20+8 kg. V případě požadavku na barevný nátěr aplikujte nejdříve penetraci Polycol 225 1x souprava 8+0,8 a 1x soupravu 4+0,4 kg a následně nátěr Polycol 301 soupravu 20+4 kg.
Ladislav Cibulka
Polycol 225
Dobrý den. Je vhodná tato penetrace na nový,suchý beton pod kamenný koberec? Děkuji Roman
Polycol 225
Hezký den! Penetrace Polycol 225 patří mezi tzv. hloubkové penetrace, které umí nejen zpevnit podklad, ale i vybudovat kvalitní přechodový můstek mezi podkladem na následnou užitnou vrstvou. Ve Vašem případě kamenným kobercem. Tuto penetraci pod kamenný koberec doporučuji standardně.
Ladislav Cibulka
Penetrace
Dobrý den, mám na vás dotaz. Skladem máme penetraci Polycol 225 + tvrdidlo, která nám zbyla z předešlé akce. Zajímalo by mne, jestli můžeme natřít betonovou podlahu penetrací, když na to nepřijde žádný vrchní nátěr. Jak dlouho po natření podlahy penetrací, můžeme čekat s vrchním nátěrem, aby penetrace neztratila své vlastnosti. Děkuji a přeji krásný den. S pozdravem Šimrová
Penetrace
Hezký den! V případě, že investor požaduje pouze bezprašnou úpravu stávajícího betonu, proveďte jen penetraci, bez krycího dekorativního nátěru. Jestliže beton pouze napenetrujete, určitě mu pomůžete s delší životností a snadnější údržbou. Nezapomeňte prosím, že penetrace se aplikuje do nenasákavosti, ne však aby vnikla laková vrstva. Tedy to nejdůležitější je to, co je vsáklé. To beton zpevňuje, uzavírá a vytváří přechod mezi betonem k případnou budoucí povlakovou vrstvou. Časový odstup pro budoucí povlak není pevně dán. Následující povlak můžete udělat druhý den, za týden, za měsíc, za půl roku… Při užívání plochy amortizujete poze povrchový film, ale to důležité v podkladu zůstává trvale. Nemusíte mít obavu napenetrovat teď a natírat třeba až v létě.
Ladislav Cibulka
Povrchová úprava
Dobrý den, prosím o nabídku na povrchovou úpravu 100m2 beton a anhydrit. Penetraci – Polycol 225. Tmel – Polycol 609 – asi 5 L. Povrchovka - Polycol 321 - šedá. S pozdravem a přáním krásného dne, jednatel spol. Petr Stejskal
Povrchová úprava
Hezký den! Podlahu nejprve dobře očistěte od nenosných částí, separátorů, prachu a jiných nečistot. Po té proveďte penetraci Polycolem 225. Na betonu se bude spotřeba pohybovat mezi 0,3 až 0,5 kg na metr čtvereční podle nasákavosti podkladu. Na anhydritu bude spotřeba přes 0,5 kg na metr čtvereční. Penetraci proveďte do nenasákavosti. Na ploše upravené anhydritem dejte rozpouštědlu z penetrace čas na vytěkání, aby nezůstalo uzavřené v podkladu. Den po penetraci proveďte tmelení. Po jeho ztuhnutí naválečkujte bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321. Používejte váleček s chlupem 4-6 mm pro těžké nátěrové hmoty. Spotřeba se bude pohybovat mezi 0,3 až 0,5 kg na metr čtvereční podle toho jak moc budete tlačit na váleček. S ohledem na to, že hmota neobsahuje nízkovroucí rozpouštědla můžete dorovnat nerovnosti aplikováním silnější vrstvy.
Ladislav Cibulka
Anhydrit
Dobrý den pane Cibulka, chtěl bych Vás požádat o radu. Mám navrhnout skladbu epoxidového nátěru/stěrky na anhydritový potěr. Nejsem si jistý, jestli použít cementovou samonivelační stěrku pro zvýšení pevnosti podkladu? Pokud by byla zbytečná, jestli penetrovat 1x nebo raději 2x? Silnovrstvý nebo raději tenkovrstvý? S podkladem z anhydritu nemám ještě zkušenost. Děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Radek H.
Anhydrit
Hezký den! Termínem anhydrit je označován síran vápenatý, jiný technický název je třeba sádra. Nebudu Vám klást sugestivní otázku, zda si do garáže nalijete na podlahu sádru a budete věřit, že jí provozem nezničíte. V každém případě se podívejte do technického listu výrobce na parametry. U podlahových materiálů se nejprve dívejte na parametr přilnavosti k podkladu, ten by měl být větší než 1,5 MPa, jinak se Vám může provozem podlahová vrstva oddělit od podkladu. Druhý parametr, na který se dívejte, je pevnost v tlaku. Pro pochůzné povrchy by tento parametr měl být 14,7 MPa a pro pojízdný povrch 21,5 MPa. Pokud je materiál pod těmito hodnotami, reálně hrozí jeho rozdrcení provozem.
Příklad. Podklad je beton, třeba 17 MPa. Na něj nalijete sádru 10 MPa. Na ní stěrku 30 MPa. Plochu přejedete paletovým vozíkem s jednou tunou písku. Plocha jednoho silonového kolečka je 1 cm čtvereční. Tedy 1000 kg/4 kolečky je 250 kg na 1 cm čtvereční, to je tlak cca 25 MPa (přesněji 24,5 MPa). Z toho vyplývá, že vrchní stěrka by to ustála, kdyby se pod ní nezbortila sádrová vrstva. Anhydrit je téměř vždy to nejslabší místo. Dodatečné zpevňování převrstvením bývá téměř vždy vyhazování peněz. Minimalizujte výdaje a zvyšte parametry sádry (anhydritu). Nejprve zlehka odbrušte na povrchu vyplavené plastifikátory a další aditiva, které snižují přilnavost budoucí užitné vrstvy. Vyluxujte sádrový prach. Anhydrit prosajte rozpouštědlovou penetrací. Pozor, budou významně větší spotřeby. Mohou být i přes 1 kg penetrace na 1 metr čtvereční. Klidně penetrujte dvakrát. Každý epoxid, který dostanete dovnitř významně zlepší životnost a parametry. Nechte pořádně odvětrat. Standardně je penetrační zpevnění betonu pouze v jeho povrchu povrchové vrstvě (podle kvality pár milimetrů) u anhydritu může zatéct do hloubky i v centimetrech (opět podle kvality). Na penetraci aplikujte dva tenkovrstvé nátěry Polycolu 301. Když investor šetří na vyrovnání nebude vyhazovat peníze na užitném povrchu.
Ladislav Cibulka