OSB desky

Dobrý den! Nalakoval jsem epoxidovým lakem klasické OSB desky v chodbě na podlaze, ale podlaha je taková hrubá a dírkovaná. Zkoušel jsem i větší vrstvu, ale lak je potom takový gumový. Děkuji za odpověď Buresch

OSB desky

Hezký den! Nejprve ke druhému dotazu. Nikdy neaplikujte rozpouštědlové nátěrové hmoty v silné vrstvě. Vždy dodržujte výrobcem předepsané spotřeby. V silné vrstvě jste uvěznil rozpouštědla přítomná ve hmotě. To je ten projev "gumovitosti". V závislosti na aplikované tloušťce trvá pak i několik měsíců než všechny rozpouštědla vytěkají. Vždy aplikujte tenké vrstvy.

Ladislav Cibulka

OSB desky

OSB desky jsou složeny z orientovaných dřevěných štěpků. Obvykle na líci jsou loženy podélně, ve středu desky cik-cak a na rubu desky napříč. Štěpky jsou pojeny pryskyřicí a za tlaku lisovány. Výsledná deska však není zcela homogenní a je velmi porézní. Pro podlahové aplikace jsou vhodné impregnované a broušené desky pero - drážka. Broušením je částečně potlačen reliéf povrchu. Pokud máte požadavek na zcela uzavřený povrch, je nutné nejprve v povrchu vyplnit reliéf. Doporučuji provést zastěrkování čirou epoxidovou kompozicí Polycol 117 tuženou tvrdidlem Polycol 593. Z této kompozice se neuvolňují, žádná rozpouštědla a pomocí stěrky s ocelovým břitem můžete povrch desky zcela nasytit. Po nasycení, v následujících dnech, proveďte jednu nebo případně dvě lakové vrstvy Polycolem 323 tuženým tvrdidlem Polycol 560. Jestliže dáváte přednost dekoru strukturovaného povrchu proveďte bez výplně první lakovou vrstvu, následující den lehce přebrušte, vysajte prach, setřete vlhkým hadrem a po uschnutí aplikujte druhou lakovou vrstvu. Každá další laková vrstva bude intenzitu povrchového reliéfu tlumit.

Ladislav Cibulka

Lazura

Šlo by nějak váš lak přibarvit, aby zůstala viditelná struktura dřeva?

Lazura

Ano, dvousložkový epoxidový lak Polycol 323 lze přibarvovat. Kolorování provádějte pigmentovými pastami pro epoxidové nátěry. Musíte si však udělat několik variant přídavku pasty (různá koncentrace), aby jste zjistil jak velká intenzita probarvení vyhovuje Vašim požadavkům. Přidání pasty do určité koncentrace nebrání viditelnosti struktury dřevěného podkladu.

Ladislav Cibulka

Napište nám

Nechte nám vzkaz. Ozveme se.