Spotřeba

Na plechovce na štítku máte napsanou spotřebu 0,1 kg/m2.

Spotřeba

Hezký den! Ano, tato spotřeba je uváděna pro polomatné povrchy. Tenké vrstvy mají spíše reliéf mechanického pomeranče a světlo, které na ně dopadá pak není odráženo jako zrcadlení, ale je částečně rozptylováno a proto tyto povrchy nejsou tak lesklé a jeví se spíše jako čtvrtmat. Rozpouštědlové epoxidové lakové vrstvy obsahující matovadla je nutné aplikovat v tenké vrstvě z důvodu, aby matovadlo nasedlo na dno vrstvy a nad ním se nevytvořila lesklá hladina. Z toho důvodu se spotřeba snižuje, aby se matovadlo vždy dotýkalo hladiny. Hladina se "rozcuchala" a místo zrcadlení (dokonalého odrazu) světlo rozstřelila do prostoru. Pak se očím plocha jeví jako polomatná. Není úplně možné ztotožňovat mechanismy probíhající v matných, polomatných a lesklých lakových vrstvách.

Ladislav Cibulka

Spotřeba

Jestliže aplikátor neumí udržet spotřebu nebo dobře nezamíchá do vznosu matovadlo může být plocha po aplikaci polomatného laku místy polomatná a místy lesklá (kaluže laku). Dbejte prosím při aplikaci nejen na správné natužení a zamíchání, ale i na spotřebu laku v ploše.

Ladislav Cibulka

Ředění

Jak je to s ředěním? Je lepší když se hmota více naředí?

Ředění

Lak se prodává ve zpracovatelské konzistenci a aplikátor musí sám podle podmínek zvolit, zda je nutné s ohledem na teplotu a vlhkost prostředí přidáním rozpouštědla změnit viskozitu systému. Informace o ředění jsou jen směrné a záleží na konkrétní zkušenosti a podmínkách. V návodech není uvedeno, že přídavek rozpouštědel je nutný. Informace, že je možné materiál ředit platí například u starého zboží, kdy může dojít k odtěkání části rozpouštědel nebo může dojít ke ztrátě rozpouštědel u delší dobu otevřeného obalu. Při vyšší nasákavosti podkladu lze vytvářet přidáním rozpouštědel tzv. penetraci atd. Obvykle se při dořeďování natužené kompozice přidává do 10ti procent ředidla. Recepty uvedené na obalech, či v informačních listech nejsou schopny reagovat na každé specifikum té které jednotlivé zakázky. Aplikátor musí sám posoudil jak se chovat na podlahách dubových, bukových, smrkových, borovicových, parketových, palubkových, starých, nových, opatřených starými laky, vosky, za chladu, za tepla, za sucha, za vlhka... V Informačních listech vám dodaných vám říkáme jak s materiálem zacházet, jak připravovat podklad, lakovat a podobně, ale vaší praxí je zvážit podmínky aplikace pro jednotlivou konkrétní podlahu.

Ladislav Cibulka

Ředění

Dalším parametrem, který určuje ředění je způsob aplikace. Jiné je pro stříkání, jiné pro válečkování a jiné pro aplikaci štětcem. Velmi těžko lze univerzálně radit. Obecně nejméně se ředí pod štětec a nejvíce pro stříkací pistoli. Ale vše záleží na konkrétním stříkacím zařízení, typu válečku a délce jeho chlupu, jakož i na používaném typu štětce.

Ladislav Cibulka

Napište nám

Nechte nám vzkaz. Ozveme se.