Anhydrit

Dobrý den pane Cibulka, chtěl bych Vás požádat o radu. Mám navrhnout skladbu epoxidového nátěru/stěrky na anhydritový potěr. Nejsem si jistý, jestli použít cementovou samonivelační stěrku pro zvýšení pevnosti podkladu? Pokud by byla zbytečná, jestli penetrovat 1x nebo raději 2x? Silnovrstvý nebo raději tenkovrstvý? S podkladem z anhydritu nemám ještě zkušenost. Děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Radek H.

Anhydrit

Hezký den! Termínem anhydrit je označován síran vápenatý, jiný technický název je třeba sádra. Nebudu Vám klást sugestivní otázku, zda si do garáže nalijete na podlahu sádru a budete věřit, že jí provozem nezničíte. V každém případě se podívejte do technického listu výrobce na parametry. U podlahových materiálů se nejprve dívejte na parametr přilnavosti k podkladu, ten by měl být větší než 1,5 MPa, jinak se Vám může provozem podlahová vrstva oddělit od podkladu. Druhý parametr, na který se dívejte, je pevnost v tlaku. Pro pochůzné povrchy by tento parametr měl být 14,7 MPa a pro pojízdný povrch 21,5 MPa. Pokud je materiál pod těmito hodnotami, reálně hrozí jeho rozdrcení provozem. Příklad. Podklad je beton, třeba 17 MPa. Na něj nalijete sádru 10 MPa. Na ní stěrku 30 MPa. Plochu přejedete paletovým vozíkem s jednou tunou písku. Plocha jednoho silonového kolečka je 1 cm čtvereční. Tedy 1000 kg/4 kolečky je 250 kg na 1 cm čtvereční, to je tlak cca 25 MPa (přesněji 24,5 MPa). Z toho vyplývá, že vrchní stěrka by to ustála, kdyby se pod ní nezbortila sádrová vrstva. Anhydrit je téměř vždy to nejslabší místo. Dodatečné zpevňování převrstvením bývá téměř vždy vyhazování peněz. Minimalizujte výdaje a zvyšte parametry sádry (anhydritu). Nejprve zlehka odbrušte na povrchu vyplavené plastifikátory a další aditiva, které snižují přilnavost budoucí užitné vrstvy. Vyluxujte sádrový prach. Anhydrit prosajte rozpouštědlovou penetrací. Pozor, budou významně větší spotřeby. Mohou být i přes 1 kg penetrace na 1 metr čtvereční. Klidně penetrujte dvakrát. Každý epoxid, který dostanete dovnitř významně zlepší životnost a parametry. Nechte pořádně odvětrat. Standardně je penetrační zpevnění betonu pouze v jeho povrchu povrchové vrstvě (podle kvality pár milimetrů) u anhydritu může zatéct do hloubky i v centimetrech (opět podle kvality). Na penetraci aplikujte dva tenkovrstvé nátěry Polycolu 301. Když investor šetří na vyrovnání nebude vyhazovat peníze na užitném povrchu.

Ladislav Cibulka

Povrchová úprava

Dobrý den, prosím o nabídku na povrchovou úpravu 100m2 beton a anhydrit. Penetraci – Polycol 225. Tmel – Polycol 609 – asi 5 L. Povrchovka - Polycol 321 - šedá. S pozdravem a přáním krásného dne, jednatel spol. Petr Stejskal

Povrchová úprava

Hezký den! Podlahu nejprve dobře očistěte od nenosných částí, separátorů, prachu a jiných nečistot. Po té proveďte penetraci Polycolem 225. Na betonu se bude spotřeba pohybovat mezi 0,3 až 0,5 kg na metr čtvereční podle nasákavosti podkladu. Na anhydritu bude spotřeba přes 0,5 kg na metr čtvereční. Penetraci proveďte do nenasákavosti. Na ploše upravené anhydritem dejte rozpouštědlu z penetrace čas na vytěkání, aby nezůstalo uzavřené v podkladu. Den po penetraci proveďte tmelení. Po jeho ztuhnutí naválečkujte bezrozpouštědlový nátěr Polycol 321. Používejte váleček s chlupem 4-6 mm pro těžké nátěrové hmoty. Spotřeba se bude pohybovat mezi 0,3 až 0,5 kg na metr čtvereční podle toho jak moc budete tlačit na váleček. S ohledem na to, že hmota neobsahuje nízkovroucí rozpouštědla můžete dorovnat nerovnosti aplikováním silnější vrstvy.

Ladislav Cibulka

Napište nám

Nechte nám vzkaz. Ozveme se.