01. Proč lakujeme?

Laky slouží k ochraně podkladů před působením mechanických vlivů, vlivu čistících chemikálií a vody, dále pak proti vlivům počasí. Nanesený transparentní film může též úpravovat formu výsledného vzhledu jako je lesk, polomat či mat. Nejčastěji jsou laky aplikovány na podklady dřevěné, ať již na masiv, dýhu nebo štěpky, kde lak zvýrazní kresbu a krásu přírodního materiálu. Transparentní laky se dále používají i na uzavíraní dekorativních úprav nátěrů betonů.


02. Sortiment laků

Představitelem typické rozpouštědlové epoxidové lakové kompozice je Polycol® 323 vytvrzovaný tvrdidlem Polycol® 560 v poměru 100:40 hmotnostních dílů. Jedná se o standardně leský lak. Jinou variantou rozpouštědlového epoxidového laku je Polycol® 323 vytvrzovaný tvrdidlem Polycol® 560 v poměru 100:40 hmotnostních dílů s přídavkem matovadla pro polomatný povrch.


03. Lakovací válečky a štětce

Při aplikacích válečkem je nutné požívat váleček nebo štětec, který není poškozován rozpouštědly přítomými v laku. Při výběru je třeba též hledět na to, zda z válečku nebo štětce nevypadávají chlupy, které dokáží zkazit vzhled aplikované hmoty. Pro epoxidové hmoty jsou vhodné válečky s krátkým chlupem 4 - 6 mm. Na trhu jsou běžně k dostání válečky firmy Kana (www.kana.eu) typy Blaugold 6 mm, Moher synthetic 4 mm, Moher 6 mm, Velour 4 mm nebo válečky firmy Spokar (www.spokar.cz) Velur 4 mm, Nylon 6 mm. Některé typy válečků s chlupem 6 mm je vhodné před použitím na hraně zastřihnout.


Napište nám

Nechte nám vzkaz. Ozveme se.