04. Míchací vřetena (metly)

Při výběru vlastního vřetene míchadla tvrdící a epoxidové složky dbát na to, aby svou konstrukcí do homogenizované hmoty nevmíchávalo vzduch. Představitelem těchto míchadel je například dvouvrtulové vřeteno, kdy dolní vrtule zdvidá ze dna materiál do vznosu a horní vrtule proti této hmotě tlačí materiál shora z prostoru nad míchadlem. Vlastní mísení tedy probíhá dominantně mezi vrtulemi. Příkladem výrobce kotoučové metly je například firma Protool (www.protool.cz) s několika typy těchto kvalitních vřeten. Podobný typ nabízí například firma Collomix (www.collomix.de).


05. Míchací zařízení

Při vmíchání tvrdidla do epoxidové stěrky (lité podlahoviny) je vhodné požívat pomaluoběžné míchací zařízení nebo míchadlo s plynulou regulací otáček. Zabráníte tak zbytečnému vnesení vzduchu do míchané kompozice. Dnes značkoví obchodníci i obchodní sítě nabízí mnoho druhů míchacích zařízení. Pro ilustraci uvádíme například míchadla firmy Narex (www.narex.cz), firmy Makita (www.makita.cz), firmy Protool (www.protool.cz) nebo firmy Collomix (www.collomix.de).


06. Dekory stěrek

Litou podlahovinu je možno bezprostředně po odvzdušnění posypat barevnými chipsy. Jedná se o úpravu, kdy dojde k optickému rozbití monotónní jednobarevné plochy. Pro tuto aplikaci je možno použít například chipsy firem Herbol Praha, Denas Bílovec, Jaeger Rudná u Prahy, Jobi České Budějovice. Po vytvrzení podlahoviny s chipsy, lze ještě aplikovat například matný transparentní lak pro potlačení lesku.
Další možností je tzv. melírování, kdy je do ještě tekuté nalité podlahoviny  roztažena litá podlahovina jiné barvy. Melírování může provádět pouze aplikační firma s dostatečnými aplikačními zkušenostmi.


07. Výpočet spotřeby

Výpočet materiálové kalkulace je prostým násobením spotřeby a plochy zakázky. Udává-li výrobce spotřebu 3,0 – 4,0 kg/m2 na jedno lití počítáme se spotřebou střední tj. 3,5 kg/m2. Při ploše 100 metrů čtverečních je pak výsledná spotřeba 3,5 kg/m2 x 100m2 = 350 kg licí kompozice. Po vypočtení potřebného množství licí kompozice tento výsledek vynásobíme cenou za 1 kg hmoty a výsledkem je cenová kalkulace materiálu pro aplikaci.
Výslednou tloušťku vrstvy při známé hustotě kompozice vypočteme následně. Jeden milimetr tloušťky na jednom metru čtverečním je množství hmoty na něm aplikované dělené známou hustotou kompozice, která se podle barvy pohybuje obvykle mezi 1,2 - 1,4 kg/dm3. Nejčastěji lze provést odhad se znalostí, že 1,3 kg/m2 je tloušťka 1 mm.


Napište nám

Nechte nám vzkaz. Ozveme se.