Diskuze o litých podlahovinách

Transparentní litá podlahovina

Dobrý den, v místnosti, kde jsme si vymysleli kuchyň je položená podlaha z půdovek, které jsou položené v betonu. Litá epoxidová podlaha vypadá jako přesně to, co potřebujeme, tedy zalít nerovné půdovky vrstvou něčeho, co bude mít pochozí vlastnosti. Existuje ale epoxidová litá podlaha transparentní? Bez barvy? Aby byly vidět původní půdovky pod ní? Moc děkuji za informaci, Katka Batrlová
Transparentní litá podlahovina
Hezký den! Jako první krok bych vzal brusku a odstranil případné výstupky. Obvykle to bývají některé rohy půdovek. Nemluvím o celoplošném broušení, ale jen lokálním odstranění vyčnívajícího reliéfu. Tento krok vám může ušetřit zajímavou část nákladů na transparentní lití. Po vyluxování brusného prachu je potřeba ubroušené plošky „zašpinit“, aby měly patinu jako jejich okolí. Lze použít i měkkou tužku č. 2. Po vzhledové korektuře, je nutné naválečkovat na celou plochu natuženou kompozici Polycol 117 L při spotřebě cca 0,2-0,25 kg/m2. Tímto krokem dojde k nasáknutí půdovek a k jejich uzavření, aby do následně nalité transparentní vrstvy neunikaly z podkladu vzduchové bublinky. Nasáknout (penetrovat) a uzavřít je nutné i spáry mezi půdovkami. Použijte Nylonový váleček s chlupem 4-6 mm. Následný den plochu zkontrolujte, zda do již aplikované vrstvy nespadly nějaké mechanické nečistoty (omítka, štuk, mouchy, pavouci atd.) a z plochy je před vlastním litím odstraňte. Při vlastním lití transparentní licí podlahoviny Polycol 117 L tužené tvrdidlem Polycol 593 dodržte tužící poměr a dobu mísení. Hmotu při tužení míchejte, nešlehejte. Nenechávejte vykapat obsah nádoby, ve které probíhalo mísení, na podlahu. Na vnitřní straně nádoby je tenký film, kde tužená kompozice není homogenní. Na 1 mm tloušťky, na jednom metru čtverečním, budete potřebovat 1,1 kg natužené směsi.
Ladislav Cibulka

Bubliny v epoxidové podlaze

Dobrý den, zůstali nám bublinky v epoxidové podlaze. Firma prohlásila, že je zašlapeme a nebudou vidět? Dá se s tím něco dělat? Dále jsme na vytvrzenou podlahu položili nic zlého netuše kůru v igelitovém obalu s hnědými popisky. Zůstali po ni hnědé fleky, které nejdou odstranit. Jak postupovat?
Bubliny v epoxidové podlaze
Hezký den! Reakcí epoxidu a tvrdidla nevzniká žádný plyn. Bublinky v podlahovině mohou mít tři zdroje. Prvním je nevhodná rychlost nebo tvar míchacího vřetene. Podlahář pak místo míchání tuženou hmotu šlehá a zapracovává do ní vzduch. Druhým zdrojem je nevhodné nanášecí nářadí. Třetím zdrojem je nedostatečné napenetrování podkladu. Nanesená hmota se zapíjí do podkladu a vymačkává z něj vzduch. Tento vzduch při průchodu želatinující hmotou již nemá sílu užitnou vrstvu opustit a zůstane v ní uvězněn. Při správném napenetrování se tento jev neděje. Jestliže máte v podlaze malé množství bublinek (jednotky), pak je třeba odstranit okraj bublinky a prohlubeň zakápnout natuženou podlahovinou. Při velkém množství bublinek plochu přebruste a po tmelení proveďte novou litou nebo nátěrovou vrstvu.
Ladislav Cibulka
Bubliny v epoxidové podlaze
Plné vytvrzení epoxidových podlah (správně technologicky aplikovaných při normální teplotě) trvá sedm dní. Po tuto dobu není vhodné chemicky podlahovinu zatěžovat neboť může dojít k proniknutí cizího média s struktury síťujícího epoxidu. Pokud se tak již stane a znečištění je pouze povrchové, někdy stačí plochu zlehka otřít hadříkem smočeným v acetonu. Při hlubším proniknutí zkuste třeba Cif na sklokeramické varné desky. Pozor, Cif způsobí zmatování povrchu. Při hlubokém proniknutí lze odstranit skvrny lehkým broušením a následným lakováním plochy.
Ladislav Cibulka

Deska stolu

Dobrý den! Studuji desing nábytku a nyní pracuji na školním projektu a potřebovala bych poradit, jaká pryskyřice by byla vhodná. Jedná se o desku stolu, která bude vyrobena z 12mm smrkové překližky. Do desky stolu se budou frézovat malé tvary, které jsou do hloubky 5mm desky. Přibližný rozměr stolu je 700mm x 800mm a vzory by byly pouze z pravého horního rohu do levého dolního. Mým hlavním dotazem je, jaká pryskyřice by byla vhodná, jak se cenově pohybuje a zdá se dá doručit na adresu školy, nebo ji musím vyzvedávat osobně. Předem moc děkuji za ochotu a odpověď. Případně další domluvu. S pozdravem, Suchá Anna.
Deska stolu
Hezký den! Po vyfrézování ornamentů jako první krok překližku dobře napenetrujte. S ohledem na další kroky můžete použít Polycol 117 L. Zabráníte tím uvolňování vzduchu z desky při další úpravě. Následný den po penetraci, smirkem odstraňte ztuhlá vlákna dřeva čnící do prostoru. Tímto krokem je deska připravená k dekorování.
Ladislav Cibulka
Deska stolu
Jestliže chcete vyfrézované dekory realizovat v barvě, pak nejjednodušší možnost je použít barevnou litou epoxidovou podlahovinu Polycol 321 L nebo barevný epoxidový nátěr Polycol 321. Oba materiály vyrábíme v barevné škále vzorníku RAL. Hmoty jsou neomezeně mísitelné, takže si můžete vytvořit i vlastní barevné odstíny. Vyfrézované ornamenty vylijte tzv. na nulu. Tyto hmoty se při procesu tuhnutí ani nesmršťují, ani nebobtnají. Úkapy na okolí ornamentů setřete čistým hadříkem, který nepouští vlákna, smočeném v acetonu.
Ladislav Cibulka
Deska stolu
Pokud zalití ornamentů a celé plochy stolu má být transparentní, pak jen druhý den po obroušení vláken celou plochu přelijte transparentní licí kompozicí Polycol 117 L. Nezapomeňte před vlastním litím stůl dobře vyrovnat do vodoroviny. 1,1 kg natužené směsi vytvoří na jednom metru čtverečním vrstvu silnou jeden milimetr.
Ladislav Cibulka

Fitko plus garáž

Dobrý deň, posiem vám svoju predstavu, podlahové kúrenie betónová poter nový 21dni zatial schne rovinosť na 2m 1mm. Môj postup, prvý deň obrúsiť cementové mlieko povysávať, vyplniť drobné jamky a priehlbinky Polycol 609 - 568 fast epoxidový tmel. Druhý deň. napenetrevať Polycol 225 spraviť zásyp kremičitým pieskom Dorsilit 8. Tretí deň. Povysávať piesok čo sa neuchytil aplikovať Polycol 321 spraviť posyp chipsy. Čtvrtý deň, obrúsiť chipsy ak bude niektorý vyčnievať neviem čim najlepšie, alebo či celoplošne v garáži by som chcel spraviť dva červené pruhy neviem čo na to použiť najlepšie nalakovať podlahu Polycol 323 keramic matný neviem na ktorý deň najlepšie materiál domáce mini fitko 34 m2. Penetrácia Polycol 225 13,6kg 2 x 8kg + 0,8kg 2 balenie kremičitý piesok Dorsilit 8 1balenie 25kg. Polycol 321 odtieň RAL 7035 30 + 9 kg 2 balenie. Polycol 323 keramic matný 5 + 2,5 kg 1 balenie 1 kg červené acryl chips, 1 kg biela acryl chips. 45 m2 garáž využitie autoelektrika žadne mechanické práce. Penetrácia Polycol 225 18kg, 8 kg + 0,8 kg 2 balenie. Kremičitý piesok Dorsilit 8, 2 balenie 50 kg. Polycol 321 odtieň RAL 7035, 30 + 9 kg 2 balenie a 10 + 3 kg 1balenie. Polycol 323 keramic matný 5+2,5 kg 1balenie. 1 kg červené acryl chips. 1 kg biela acryl chips. Polycol 609 - 568 fast epoxidový tmel na beton 3 + 0,6 kg 1 balenie, mohli by ste my poslať cenovú ponuku na e-mail chiptuningdt73@gmail.com Ďakujem za odpoveď a info.
Fitko plus garáž
Hezký den! Na 34 m2 přebroušené cementové nivelační stěrky fitka budete potřebovat epoxidovou penetraci Polycol 225 v balení 1x 8+0,8 kg a 1x 4+0,4 kg. Cementová stěrka má nižší nasákavost než klasický beton. Tam by spotřeba byla 2x 8+0,8 kg. Pokud budete kupovat 2x 8+0,8 kg budete mít rezervu na zvýšenou savost. Rozpouštědlový penetrační nátěr nikdy nezasypávejte pískem. Vsyp se provádí jen do bezrozpouštědlového systému Polycol 264, kvůli navýšení stykové plochy, ale to nepotřebujete. Po penetraci můžete praskliny, nerovnosti a dolíčky zatmelit standardním tmelem Polycol 609. Tmel tuhne do druhé dne. Jestliže chcete stejný den tmelit a dělat další technologický krok, zvolte rychlý tmel Polycol 609 fast, který tuhne cca 3-4 hodiny dle teploty podkladu. Jako užitnou vrstvu můžete zvolit nátěrový systém Polycol 321. Na nátěr budete potřebovat soupravu 1x 10+3 kg. Pokud budete chtít udělat litou podlahu, pak budete potřebovat 2x soupravu 30+9 kg Polycolu 321 L (jako litý). Tloušťka nátěru je 0,3 mm, litá podlahoviny bude cca 2 mm. Oba systémy lze dekorovat posypem barevnými akrylátovými lupínky. Lak 323 keramic poskytuje tvrdší a oděru vzdornější povlak, ale s ohledem na jemný reliéf snižuje se snadnost běžné údržby. Na plochu budete potřebovat 1x soupravu 2,5 +1,25 kg. Běžným řešením je přelakování místo matného Polycolu 323 keramic standardním lesklým epoxidovým lakem Polycol 323. Jde sice o lesklý design, ale snadnější údržbu. Na dvojnásobné lesklé lakování budete potřebovat soupravu 1x 10+4 kg.
Ladislav Cibulka
Fitko plus garáž
Na 42 m2 přebroušené cementové nivelační stěrky garáže budete potřebovat epoxidovou penetraci Polycol 225 v balení 2x 8+0,8 kg. Rozpouštědlový penetrační nátěr nikdy nezasypávejte pískem. Vsyp se provádí jen do bezrozpouštědlového systému Polycol 264, kvůli navýšení stykové plochy nebo v případě požadavku na následnou užitnou vrstvu s reliéfním nátěrem. Kdybyste se do garáže rozhodl pro 264 se vsypem, budete potřebovat soupravu 1 x 10+5 kg Polycolu 264 a dva pytle á 25 kg Dorsilitu 8. Pokud s posypem nebudete šetřit, vezměte si ti pytle. Po penetraci můžete praskliny, nerovnosti a dolíčky zatmelit standardním tmelem Polycol 609. Tmel tuhne do druhé dne. Jestliže chcete stejný den tmelit a dělat další technologický krok, zvolte rychlý tmel Polycol 609 fast, který tuhne cca 3-4 hodiny dle teploty podkladu. Tmelení se provádí vždy pod vrstvu se vsypem, nikdy ne na reliéf vsypu. Jako užitnou vrstvu můžete zvolit nátěrový systém Polycol 321. Na nátěr budete potřebovat soupravu 1x 10+3 kg a 1x 5+1,5 kg. Pokud budete chtít udělat litou podlahu, pak budete potřebovat 2x soupravu 30+9 kg a 1x 20+6 kg Polycolu 321 L (jako litý). Tloušťka nátěru je 0,3 mm, litá podlahoviny bude cca 2 mm. Pod litou podlahovinu Polycol 321 L bych vsyp nedělal. Stejně by se utopil, a v prvních dvaceti letech by se jeho přítomnost nijak neprojevila. Oba systémy lze dekorovat posypem barevnými akrylátovými lupínky. Do garáže bych na plochu lak Polycol 323 keramic kvůli údržbě nedával. Poskytuje tvrdší a oděru vzdornější povlak, ale s ohledem na jemný reliéf snižuje se snadnost běžné údržby. Na plochu budete potřebovat 1x soupravu 5 +2,5 kg. Běžným řešením je přelakování místo matného Polycolu 323 keramic standardním lesklým epoxidovým lakem Polycol 323. Jde sice o lesklý design, ale snadnější údržbu. Na dvojnásobné lesklé lakování budete potřebovat soupravu 1x 10+4 kg. Na vaši emailovou adresu zašlu aktuální cenovou nabídku.
Ladislav Cibulka

Holubník

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně provedení finální vrstvy betonové podlahy. V současnosti máme zřízenou betonovou desku 3,15 x 8,50 m. Na ní bude provedena dřevěná konstrukce komorového holubníku. Desku jsme si dělali sami (bez mixu), beton (písek, voda, cement) je místy hrubší, místy hladší. Pro pohodlné čištění (škrabkou) potřebujeme provést finální úpravu podlahy tak, aby byla především hladká a současně, aby vydržela časté mechanické čištění. Při větších a dlouhodobých mrazech bude docházet i k promrzání holubníku. Proto bych se Vás chtěl zeptat, zda byste mi mohli poradit nějaký nátěr nebo stěrku kterým bych docílil požadované vlastnosti podlahy. Na netu jsem našel Polycol 321 L. Odhadem jsem spočítal, že by bylo potřeba cca 36 kg. Kde nejblíže ČB bych ho (ji) případně mohl sehnat? Děkuji za odpovědi. J. Lavička
Holubník
Hezký den! Betonovou desku nejprve napenetrujte epoxidovou penetrací Polycol 225, abyste vybudoval přechodový můstek mezi betonem a následnou užitnou vrstvou a současně zpevnil a uzavřel podklad. Vzhledem k ruční přípravě betonu předpokládám vyšší savost betonu cca 0,4-0,5 kg/m2. Tedy na 27 metrů čtverečních budete potřebovat 1x spr. 8+0,8 kg a 1x spr. 4+0,4 kg. Následující den (po odvětrání rozpouštědla) aplikujte povlak z Polycolu 321L. Asi nejvhodnější balení pro vaši aplikaci bude 1x spr. 30+9 kg. Povlaková vrstva vám umožní vysokou hygienu podlahy a velmi dlouhou životnost podlahového systému. Doporučuji nevolit žádný tmavý odstín, ale pastelovou barvu například RAL 7035 což je světle šedá nebo příjemný světlý okr. Materiály lze objednat například v Borku u Saint Gobain divize Weber, zboží je dodáváno obvykle druhý až třetí den od objednávky.
Ladislav Cibulka

Poškrábatelnost

Dobrý den! Prosím o informaci ke škrábancům na podlaze, požadavek byl na vysokou mechanickou odolnost, což měla tato podlaha splňovat. Jedná se o škrábance prakticky všude, bez většího mechanického zatížení (posunutí materiálu, krabice, stolu atp.) Škrábanců je tam několik desítek, jen kvůli pohybu několika lidí a stěhování nábytku. Pokud by například přišel někdo s kamínkem v podrážce, tak poškrábe všechna místa, kam přijde, což není ideální. Zajímá mne, proč není podlaha odolná a druhý dotaz je, co s tím? Jak opravit, zbrousit? Nebo bude stačit přelakovat, nevynikne potom ta rýha? Všechny rýhy jsou „bílé? Což podle mě znamená, že jsou jen v laku, nikoliv ve stěrce, ale nevím. Díky za odpovědi. Ondřej Nosek
Poškrábatelnost
Hezký den! K poškrábatelnosti povlaků ze syntetických pryskyřic platí následující. Tvrdší materiál je schopen provést vryp do materiálu měkčího. To platí vždy. Deseti bodová stupnice tvrdosti byla vytvořena německým mineralogem Friedrichem Mohsem a slouží pro určení tvrdosti látek. Vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého. Nejměkčí mastek má stupeň tvrdosti jedna a nejtvrdší diamant má stupeň deset. Křemen, nejčastěji rozšířený minerál v přírodě, má tvrdost sedm. Epoxidové kompozice se tvrdostí pohybují na úrovni mramoru, tedy tvrdost na stupni tři. Z výše popsaného vyplývá, že křemenný prach, či písek ulpělý v podešvi obuvi nebo v pneumatikách je schopen epoxidovou podlahu poškrábat. Nehet má tvrdost dva. Mince čtyři. Kapesní nůž přibližně pět. Materiál, který zanechává rýhu ve skle, má tvrdost větší než pět. Vryp do měkčího materiálu materiálem tvrdším není nic výjimečného a jedná se o standardní jev. Aby nebylo nutné sebou nosit mastek, sůl … korund, diamant, existuje přístroj používaný pro měření tvrdosti. Jmenuje se Durometr. U litých probarvených epoxidových kompozic je průměrné Shore D 80-85. Záleží na vnitřním obsahu epoxidu a typu použitých pigmentů a plniv.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
Z důvodu poškrábatelnosti instalujte ve vstupech do objektů vhodné a účinné čistící zóny, které pravidelně čistěte. Toto opatření zamezí vnášení velké části nečistot do objektu a sníží nebezpečí mechanického poškození podlah. Židle a křesla s defektními, chybějícími nebo nevhodnými kluzáky či kolečky, způsobují mechanické poškození povrchu podlahy a tomuto procesu je nutné se vyhnout. Doporučujeme i ostatní pohyblivý nábytek opatřit vhodnými kluzáky. Běžné denní čištění a odstraňování volně ležícího prachu a nečistot provádějte vysáváním a stíráním vlhkým mopem. Při strojovém mokrém čištění pro odstranění přilnutých nečistot použijte vhodný čistič ředěný vodou v předepsaném ředícím poměru. Odolné skvrny a gumové rýhy od podpatků, které nelze čistit běžnými metodami je možné odstranit vhodným čistidlem ve spojení s mikrovláknovým hadříkem nebo jemným padem. Na závěr čištěné místo omyjte čistou vodou, případně ošetřete prostředky snižujícími možnost zakotvení nových znečištění. Skvrny odstraňujte, pokud možno okamžitě. Některé typy pigmentů mohou po určité době migrovat do povrchu podlahy a jejich odstranění je po té obtížné nebo nemožné. Ošetřování podlahy s epoxidovým povlakem provádějte čistou vlažnou vodou nebo vodou s přídavkem saponátu. Při intenzivní očistě používejte neutrální nebo alkalické čisticí prostředky. Leštící pasty a vosky používejte dle provozu.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
K plnému vytvrzení epoxidových kompozic při teplotách 15-20°C dochází po sedmi dnech. Tedy stěhování zařizovacích předmětů je vhodné provádět s citem ke zranitelnosti nevyzrálé hmoty. Osobně doporučuji i po této době se chovat k podlaze s rozumem. Vryp do jakkoliv barevné podlahoviny je vždy bílý, je to barva „rozdrceného“ epoxidu na vrypu. Ve světlých podlahovinách je pak vryp vidět méně než v podlahovinách temných. To je díky kontrastu. Epoxidy lze brousit a leštit, ale tento postup nedokáže zbránit dalšímu poškození příštím vrypem. Praktičtější je zachovávat určitou hygien prostředí, používat ochranné prvky na nábytek a v případě trvalého požadavku na vysokou dekorativnost používat podlahové vosky, které nejenže usnadňují údržbu, lesk podlahy, ale i snižují snadnost poškrábatelnosti
Ladislav Cibulka

Podlahové topení

Dobrý den! Děkuji Vám za informace. Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti se spotřebou 321L u anhydritové podlahy, když je, dá se říct perfektně rovná. Je spotřeba menší?? Kolik bych podle Vás potřeboval směsi 321L a 225 na 130 m2?? Směs se vůbec neředí?? Stačí minimální vrstva 1mm?? Udělal byste mi cenovou nabídku s lepšími cenami než maloobchod?? Doporučil byste litý epoxid, když mám podlahové topení?? Má to nějaký vliv?? Děkuji Vám za Váš čas. S pozdravem Blahut
Podlahové topení
Hezký den! Na nesavém podkladu se 1,3 kg natužené směsi rovná 1 mm tloušťky lité podlahoviny. Rovinnost pro aplikaci lité podlahovinu má být menší než 2 mm na 2 metry. Obvyklá spotřeba je 2,0-2,5 kg na metr čtvereční. Když je podlaha křivá, klidně se spotřeba bude pohybovat přes 3 kg směsi na metr čtvereční. Polycol 321L se obvykle nepřiplňuje (ředění), pokud ano doporučuji Filler X. Když je podlaha opravdu rovná, umí profesionální firma stlačit spotřebu až k 1 kg/m2. Ale to je spíše výjimkou. Pokud je podlaha s výrazným reliéfem (starý beton v garáži, skladu…) a chci ji srovnat, pak použiji třísložkovou litou Polycol 440. Napište mi odkud jste, kontaktuji některého z našich obchodníků ve vašem okolí, aby vám udělal nabídku. U nás prodáváme v maloobchodních cenách s drobnou slevou na platbu v hotovosti. Podlahové topení nemá na životnost lité epoxidové podlahoviny vliv. Po epoxidové podlaze je velmi příjemné chodit na boso. Hmota má minimální odvod tepla z těla a subjektivně se jeví, na rozdíl od dlažby, jako teplá. S ohledem na žloutnutí epoxidových kompozic v čase doporučuji podlahovinu s teplejších tónech barevného spektra, aby posun ke žluté byl neviditelný.
Ladislav Cibulka

Litá podlaha

Dobrý den! Měl bych na Vás dotaz. Mám v plánu si v celém domě udělat litou podlahu. Chtěl bych se Vás zeptat, zda mi můžete zaslat Váš ceník výrobku a co byste mi doporučil jako penetraci a finální vrstvu. Podlaha bude litá z anhydridu s podlahovým topením. Dočetl jsem se, že pro podlahové topení je lepší polyuretanová podlaha. Je pružnější a lépe snáší teplotní rozdíly. Tak nevím... Jsou Vaše výrobky na bázi rozpouštědla?? Ředí se?? Páchnou?? Podlaha má cca 130 m2. Děkuji za Váš čas a za Vaše rady. S pozdravem Blahut.
Litá podlaha
Hezký den! Emailem Vám zasílám maloobchodní ceník bez DPH, slev a dopravného, též Vám posílám informační listy k materiálům o nichž budu níže psát. Na anhydritové podlahy se pro zpevnění používá Polycol 225, jde o rozpouštědlový systém s nízkou viskozitou a vysokou penetrační schopností. V případě nemožnosti použití rozpouštědlové penetrace doporučuji uzavření anhydritu bezrozpouštědlovým adhezním můstkem Polycol 264. Pokud je dobře nivelační stěrka uzavřená, aplikuje se bezrozpouštědlová litá epoxidová podlahovina Polycol 321L. Tu vyrábíme v široké barevné škále vzorkovnice RAL. Na podlahy se aplikují epoxidové i polyuretanové kompozice běžně. Jako uživatel bez speciálních měřících přístrojů po celou dobu jejich životnosti nedokážete poznat zda chodíte po polyuretanu nebo epoxidu. V pravěku syntetických podlahovin opravdu platilo, že PU byly pružnější a epoxidy tvrdší, ale dnes se dá PU nastavit, aby byl tvrdý a epoxid nastavit aby byl měkký, takže toto kritérium prakticky zaniklo. Polycol 321L, pokud se pro něj rozhodnete, má vysoké užitné parametry a dlouhou životnost. Pokud vznikne nějaký dotaz při čtení informačních listů, obraťte se s dotazem přímo na mne.
Ladislav Cibulka

Otáčky

Dobrý den! Jaké míchadlo doporučujete a jaké otáčky při míchaní? Na videích je vidět, že povrch nalité stěrky na konci ožehávají plamenem nebo horkým vzduchem ...? Epoxid se dá koupit přímo od vás? A jaká je cena?
Otáčky
Hezký den! Pro míchání stěrek jsou vhodná míchadla, která do míchané směsi nezapracovávají vzduch. Vyobrazení míchacího vřetene najdete zde na webu v části návody a při stažení informačního listu (návodu) u konkrétního výrobku. Otáčky stáhněte na míchadle na minimum, obvykle cca 400 otáček za minutu. Hmotu míchejte, nešlehejte. S vyššími otáčkami se zvyšuje pravděpodobnost vmíchání vzduchu. Když už do směsi epoxidu a tvrdidla vzduch vmísíte, je nutné ho z aplikované stěrky odstranit. Toto můžete provést několika způsoby. Mechanicky, kdy hmotu nalitou na podlaze odvzdušňujete jehlovým válečkem zvaným ježek. Chemicky, kdy na povrch štěrky necháte dopadnout aerosol xylenu. Výrobek prodáváme pod názvem xylen sprej. Poslední cestou jak se zbavit vzduchu ve hmotě, je horký vzduch (nebo požeh plamenem), kdy tento sníží povrchové napětí a vzduch snadno z hmoty unikne.
Ladislav Cibulka
Otáčky
Epoxidové transparentní i kolorované stěrky ve výrobním programu máme. Prosím blíže mi specifikujte o jakou stěrku byste měl zájem. Nabízíme: Polycol 117 L a Polycol 117 violet. Transparentní stěrky. Polycol 440 Vyrovnávací stěrka (cca 5 barevných odstínů) Polycol 441 dekor Stěrka se speciálním plnivem (cca 10 barevných variant) Polycol 321L Standardní stěrka (cca 150 barevných odstínů) Polycol 450 Metalická stěrka (4 barevné varianty) Polycol 451 lazura (6 barevných variant) Polycol 452 Reflexní stěrka (cca 5 barevných variant) Pokud mi pošlete emailový kontakt, pošlu vám kompletní maloobchodní ceník.
Ladislav Cibulka

Zalití stolu

Dobrý den! Chtěl bych si udělat stolovou desku ze starých fošen podobnou té, jako máte na instruktážní videu s led páskem nebo s kamínky uprostřed stolu. Můžete sdělit jak provést lití stěrky mezi fošnami a pak finální přelití celé desky? Jakou mám použít pryskyřici a na co si dát pozor. Materiál je surové dřevo. Děkuji za odpověď.
Zalití stolu
Hezký den! Pokud chcete mezi jednotlivé fošny vložit zdroje světla, kamínky, rozdrcené sklo, korále, sušené květiny nebo jiné předměty, musíte si nejprve vytvořit "vaničku". Obvykle se to dělá tak, že na sinější PE folii vyskládáte na sucho fošny tak, jak si představujete jejich designové pořadí ve výsledné stolové desce a mezery mezi nimi odpovídající vkládaným předmětům. Osobně bych volil celoobvodové orámování dřevěnou dubovou nebo bukovou lištou. Pokud ji tam nechcete, kupte jen levnější smrkovou na čela. Bude sloužit jako hráz. Nakonec ji odstraňte, aby nerušila pohled. Na dolní stranu fošen naneste z kartuše PU nebo MS tmel, většinou stačí i obyčejný akrylátový tmel. Nikdy nepoužívejte silikonový tmel. Tmel mezi fošnou a PE folii utěsní prostor, aby nedocházelo k vytékání pryskyřice. Instalace předmětů se nejčastěji provádí do transparentní epoxidové kompozice Polycol 117-593. S ohledem na nízký odvod tepla (dřevo je tepelný izolant) si práci rozložte na více kroků. Vrstvy předmětů vznášející se v pryskyřici lépe vypadají. Při zalévání mezer, naneste část pryskyřice i na horní plochu fošen a roztáhněte ji stěrkou. Je nutné před finálním litím mít povrch naprosto uzavřený, aby z něj nemohl unikat vzduch ze dřeva. Jakmile budete mít mezery vyplněny až k horní hraně fošen, celou plochu osmirkujte, aby z ní nevyčnívala vlákna dřeva. Plochu vyluxujte nebo dobře setřete na vlhko. Po oschnutí se přesvědčte, že máte celou desku usazenou dokonale vodorovně a pak můžete začít s litím. Jeden milimetr na jednom metru čtverečním je 1,1 kg natužené kompozice. Pokud epoxid s tvrdidlem dobře pomícháte (nešlehat), vznikne vám skelný povlak s vysokými dekorativními a užitnými parametry.
Ladislav Cibulka
0 - 10 / 30 další