Diskuze o litých podlahovinách

Polyuretanová podlaha do koupelny

Dobrý den, rád bych se zeptal na vhodnost polyuretanové lité podlahy do koupelny. Je potřeba volit nějaký specifický typ? Děkuji, Radek.
Polyuretanová podlaha do koupelny
Hezký den! Do koupelen se používají jak epoxidové, tak i polyuretanové nátěry nebo licí hmoty. Oba materiály poskytují velmi podobné užitné parametry. Pro sespádované podlahy realizujte vždy vícenásobný nátěr. Pro vodorovné podlahy můžete aplikovat lité podlahoviny. Ze sortimentu firmy Polymer Color mohu v barevném provedení nabídnout Polycol 321 L (jako licí). Podlahu můžete mít jednobarevnou dle vzorkovnice RAL, ale umíme i privátní odstíny. Pokud preferujete dekory, lze z tohoto materiálu realizovat i podlahy melírované nebo mramorované. Jde o nejčastěji realizovaný materiál na podlahy koupelen a WC.
Ladislav Cibulka
Polyuretanová podlaha do koupelny
Z další nabídky je to například reflexní litá podlahovina Polycol 452 nebo fosforeskující licí podlahovina Polycol 453. V současné době jsou velmi oblíbené metalické licí podlahoviny, které u nás na webu najdete pod označením Polycol 450. U tohoto materiálu si můžete vybrat podlahovinu z velmi příjemné barevné škály odstínů a luxusního designu. Pokud se rozhodnete do podlahy koupelny instalovat nějakou zajímavou fototapetu, pak jistě oceníte její přelití transparentní licí podlahovinou Polycol 117 L (jako licí).
Ladislav Cibulka

nerovnost povrchu

Dobrý den, rád bych se zeptal, čím byste doporučili vyrovnat podlahu v bytě panelového domu, aby byl povrch vhodný na aplikaci polyuretanové lité podlahy. výškový rozdíl rohů místností je cca 4 cm. Kvůli přitížení konstrukce bychom rádi použili co nejlehčí materiál. Děkuji, Radek.
nerovnost povrchu
Hezký den! Všechny mechanické úpravy rovinnosti jsou levnější než použití vyrovnávacích hmot. Pokud je to možné, co nejvíce povrchu srovnejte horizontální bruskou. Po penetraci bych pod litou podlahovinu použil například cementovou nivelační hmotu weberfloor epox, která se používá pod epoxidy a polyuretany.
Ladislav Cibulka

Odmaštění

Dobrý den, děkuji za informace. Udělám to, jak píšete. Nevíte, čím předchozí stěrku 321L odmastit? Jestli jen lihem nebo nějakým benzínovým čističem? Při lití 321L na tmel 609 se mi na pár místech udělaly taková kolečka, jako by byl podklad mastný a odpuzoval 321L, abych tomu předešel. S pozdravem Adam Kročka
Odmaštění
Hezký den! Technické benziny mohou obsahovat zbytkové oleje, proto je vhodnější technický líh. Pokud máte v ploše nerovnost (kráter, bublinu, zalitou prasklinu…) je vhodné nejprve provést tvarové doplnění, obvykle špachtličkou. Po vytvrzení nebo alespoň dobrém zavadnutí aplikovat novou vrstvu, abyste si tvarový defekt neokopíroval do nového povlaku.
Ladislav Cibulka

Jaký je rozdíl mezi 321 a 321 L

Dobrý den, řeším aplikaci epoxidového nátěru/stěrky na betonové schody. Již jsem je napenetroval (225) a vytmelil tmelem (609). Následně jsem aplikoval silnou vrstvu 321 L, ale z podstupnic mi docela stékala. Stěrku jsem tedy přebrousil a postup bych chtěl pro lepší výsledek povrchu zopakovat. Nevím, zda ale znovu použít 321 L nebo jít do obyčejné 321, jde o to, že potřebuji přetřít i podstupnice (svislá část schodů) a nevím, který z uvedených nátěrů je méně stékavý, respektive, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Finální nátěr má být polyuretanový bílý lak. S pozdravem Adam Kročka
Jaký je rozdíl mezi 321 a 321 L
Hezký den! Jde o materiálové „sourozence“. U Polycolu 321 je upřednostněna kryvost v tenké vrstvě a u Polycolu 321L je upřednostněn rozliv. Tedy když budu chtít aplikovat válečkováním tenký povlak například 0,2 - 0,3 kg jistě sáhnu po Polycolu 321. Jeho obvyklé spotřeby se pohybují od 0,3-0,5 kg/m2. Pokud budu chtít podlahu vyrovnat, protože mi nevyhovuje její reliéf a spíš, než nátěr potřebuji stěrkovou hmotu, volím Polycol 321L (jako licí). Obvykle se nanáší ve spotřebách od 1 kg do 3 kg na metr čtvereční podle požadavku na srovnání. Hmota je tekutá a má dobré samonivelační schopnosti. Přechodová oblast mezi Polycolem 321 a Polycolem 321L je kolem 0,8-1,1 kg/m2. Na svislé plochy je vhodné volit Polycol 321, ale i tak, je nutná jeho aplikace v tenké vrstvě, aby nedošlo k jeho tečení. Hmota není koncipovaná jako tixotropní (netekoucí). Na podstupnici použít velurový váleček 10 cm s chlupem 2-4 mm. Nátěr provést 2x. Pokud jsou na podstupnici čůrky hmoty je nutné je nejprve zabrousit do roviny. Nový nátěr je neskryje.
Ladislav Cibulka

Transparentní litá podlahovina

Dobrý den, v místnosti, kde jsme si vymysleli kuchyň je položená podlaha z půdovek, které jsou položené v betonu. Litá epoxidová podlaha vypadá jako přesně to, co potřebujeme, tedy zalít nerovné půdovky vrstvou něčeho, co bude mít pochozí vlastnosti. Existuje ale epoxidová litá podlaha transparentní? Bez barvy? Aby byly vidět původní půdovky pod ní? Moc děkuji za informaci, Katka Batrlová
Transparentní litá podlahovina
Hezký den! Jako první krok bych vzal brusku a odstranil případné výstupky. Obvykle to bývají některé rohy půdovek. Nemluvím o celoplošném broušení, ale jen lokálním odstranění vyčnívajícího reliéfu. Tento krok vám může ušetřit zajímavou část nákladů na transparentní lití. Po vyluxování brusného prachu je potřeba ubroušené plošky „zašpinit“, aby měly patinu jako jejich okolí. Lze použít i měkkou tužku č. 2. Po vzhledové korektuře, je nutné naválečkovat na celou plochu natuženou kompozici Polycol 117 L při spotřebě cca 0,2-0,25 kg/m2. Tímto krokem dojde k nasáknutí půdovek a k jejich uzavření, aby do následně nalité transparentní vrstvy neunikaly z podkladu vzduchové bublinky. Nasáknout (penetrovat) a uzavřít je nutné i spáry mezi půdovkami. Použijte Nylonový váleček s chlupem 4-6 mm. Následný den plochu zkontrolujte, zda do již aplikované vrstvy nespadly nějaké mechanické nečistoty (omítka, štuk, mouchy, pavouci atd.) a z plochy je před vlastním litím odstraňte. Při vlastním lití transparentní licí podlahoviny Polycol 117 L tužené tvrdidlem Polycol 593 dodržte tužící poměr a dobu mísení. Hmotu při tužení míchejte, nešlehejte. Nenechávejte vykapat obsah nádoby, ve které probíhalo mísení, na podlahu. Na vnitřní straně nádoby je tenký film, kde tužená kompozice není homogenní. Na 1 mm tloušťky, na jednom metru čtverečním, budete potřebovat 1,1 kg natužené směsi.
Ladislav Cibulka

Bubliny v epoxidové podlaze

Dobrý den, zůstali nám bublinky v epoxidové podlaze. Firma prohlásila, že je zašlapeme a nebudou vidět? Dá se s tím něco dělat? Dále jsme na vytvrzenou podlahu položili nic zlého netuše kůru v igelitovém obalu s hnědými popisky. Zůstali po ni hnědé fleky, které nejdou odstranit. Jak postupovat?
Bubliny v epoxidové podlaze
Hezký den! Reakcí epoxidu a tvrdidla nevzniká žádný plyn. Bublinky v podlahovině mohou mít tři zdroje. Prvním je nevhodná rychlost nebo tvar míchacího vřetene. Podlahář pak místo míchání tuženou hmotu šlehá a zapracovává do ní vzduch. Druhým zdrojem je nevhodné nanášecí nářadí. Třetím zdrojem je nedostatečné napenetrování podkladu. Nanesená hmota se zapíjí do podkladu a vymačkává z něj vzduch. Tento vzduch při průchodu želatinující hmotou již nemá sílu užitnou vrstvu opustit a zůstane v ní uvězněn. Při správném napenetrování se tento jev neděje. Jestliže máte v podlaze malé množství bublinek (jednotky), pak je třeba odstranit okraj bublinky a prohlubeň zakápnout natuženou podlahovinou. Při velkém množství bublinek plochu přebruste a po tmelení proveďte novou litou nebo nátěrovou vrstvu.
Ladislav Cibulka
Bubliny v epoxidové podlaze
Plné vytvrzení epoxidových podlah (správně technologicky aplikovaných při normální teplotě) trvá sedm dní. Po tuto dobu není vhodné chemicky podlahovinu zatěžovat neboť může dojít k proniknutí cizího média s struktury síťujícího epoxidu. Pokud se tak již stane a znečištění je pouze povrchové, někdy stačí plochu zlehka otřít hadříkem smočeným v acetonu. Při hlubším proniknutí zkuste třeba Cif na sklokeramické varné desky. Pozor, Cif způsobí zmatování povrchu. Při hlubokém proniknutí lze odstranit skvrny lehkým broušením a následným lakováním plochy.
Ladislav Cibulka

Deska stolu

Dobrý den! Studuji desing nábytku a nyní pracuji na školním projektu a potřebovala bych poradit, jaká pryskyřice by byla vhodná. Jedná se o desku stolu, která bude vyrobena z 12mm smrkové překližky. Do desky stolu se budou frézovat malé tvary, které jsou do hloubky 5mm desky. Přibližný rozměr stolu je 700mm x 800mm a vzory by byly pouze z pravého horního rohu do levého dolního. Mým hlavním dotazem je, jaká pryskyřice by byla vhodná, jak se cenově pohybuje a zdá se dá doručit na adresu školy, nebo ji musím vyzvedávat osobně. Předem moc děkuji za ochotu a odpověď. Případně další domluvu. S pozdravem, Suchá Anna.
Deska stolu
Hezký den! Po vyfrézování ornamentů jako první krok překližku dobře napenetrujte. S ohledem na další kroky můžete použít Polycol 117 L. Zabráníte tím uvolňování vzduchu z desky při další úpravě. Následný den po penetraci, smirkem odstraňte ztuhlá vlákna dřeva čnící do prostoru. Tímto krokem je deska připravená k dekorování.
Ladislav Cibulka
Deska stolu
Jestliže chcete vyfrézované dekory realizovat v barvě, pak nejjednodušší možnost je použít barevnou litou epoxidovou podlahovinu Polycol 321 L nebo barevný epoxidový nátěr Polycol 321. Oba materiály vyrábíme v barevné škále vzorníku RAL. Hmoty jsou neomezeně mísitelné, takže si můžete vytvořit i vlastní barevné odstíny. Vyfrézované ornamenty vylijte tzv. na nulu. Tyto hmoty se při procesu tuhnutí ani nesmršťují, ani nebobtnají. Úkapy na okolí ornamentů setřete čistým hadříkem, který nepouští vlákna, smočeném v acetonu.
Ladislav Cibulka
Deska stolu
Pokud zalití ornamentů a celé plochy stolu má být transparentní, pak jen druhý den po obroušení vláken celou plochu přelijte transparentní licí kompozicí Polycol 117 L. Nezapomeňte před vlastním litím stůl dobře vyrovnat do vodoroviny. 1,1 kg natužené směsi vytvoří na jednom metru čtverečním vrstvu silnou jeden milimetr.
Ladislav Cibulka

Fitko plus garáž

Dobrý deň, posiem vám svoju predstavu, podlahové kúrenie betónová poter nový 21dni zatial schne rovinosť na 2m 1mm. Môj postup, prvý deň obrúsiť cementové mlieko povysávať, vyplniť drobné jamky a priehlbinky Polycol 609 - 568 fast epoxidový tmel. Druhý deň. napenetrevať Polycol 225 spraviť zásyp kremičitým pieskom Dorsilit 8. Tretí deň. Povysávať piesok čo sa neuchytil aplikovať Polycol 321 spraviť posyp chipsy. Čtvrtý deň, obrúsiť chipsy ak bude niektorý vyčnievať neviem čim najlepšie, alebo či celoplošne v garáži by som chcel spraviť dva červené pruhy neviem čo na to použiť najlepšie nalakovať podlahu Polycol 323 keramic matný neviem na ktorý deň najlepšie materiál domáce mini fitko 34 m2. Penetrácia Polycol 225 13,6kg 2 x 8kg + 0,8kg 2 balenie kremičitý piesok Dorsilit 8 1balenie 25kg. Polycol 321 odtieň RAL 7035 30 + 9 kg 2 balenie. Polycol 323 keramic matný 5 + 2,5 kg 1 balenie 1 kg červené acryl chips, 1 kg biela acryl chips. 45 m2 garáž využitie autoelektrika žadne mechanické práce. Penetrácia Polycol 225 18kg, 8 kg + 0,8 kg 2 balenie. Kremičitý piesok Dorsilit 8, 2 balenie 50 kg. Polycol 321 odtieň RAL 7035, 30 + 9 kg 2 balenie a 10 + 3 kg 1balenie. Polycol 323 keramic matný 5+2,5 kg 1balenie. 1 kg červené acryl chips. 1 kg biela acryl chips. Polycol 609 - 568 fast epoxidový tmel na beton 3 + 0,6 kg 1 balenie, mohli by ste my poslať cenovú ponuku na e-mail chiptuningdt73@gmail.com Ďakujem za odpoveď a info.
Fitko plus garáž
Hezký den! Na 34 m2 přebroušené cementové nivelační stěrky fitka budete potřebovat epoxidovou penetraci Polycol 225 v balení 1x 8+0,8 kg a 1x 4+0,4 kg. Cementová stěrka má nižší nasákavost než klasický beton. Tam by spotřeba byla 2x 8+0,8 kg. Pokud budete kupovat 2x 8+0,8 kg budete mít rezervu na zvýšenou savost. Rozpouštědlový penetrační nátěr nikdy nezasypávejte pískem. Vsyp se provádí jen do bezrozpouštědlového systému Polycol 264, kvůli navýšení stykové plochy, ale to nepotřebujete. Po penetraci můžete praskliny, nerovnosti a dolíčky zatmelit standardním tmelem Polycol 609. Tmel tuhne do druhé dne. Jestliže chcete stejný den tmelit a dělat další technologický krok, zvolte rychlý tmel Polycol 609 fast, který tuhne cca 3-4 hodiny dle teploty podkladu. Jako užitnou vrstvu můžete zvolit nátěrový systém Polycol 321. Na nátěr budete potřebovat soupravu 1x 10+3 kg. Pokud budete chtít udělat litou podlahu, pak budete potřebovat 2x soupravu 30+9 kg Polycolu 321 L (jako litý). Tloušťka nátěru je 0,3 mm, litá podlahoviny bude cca 2 mm. Oba systémy lze dekorovat posypem barevnými akrylátovými lupínky. Lak 323 keramic poskytuje tvrdší a oděru vzdornější povlak, ale s ohledem na jemný reliéf snižuje se snadnost běžné údržby. Na plochu budete potřebovat 1x soupravu 2,5 +1,25 kg. Běžným řešením je přelakování místo matného Polycolu 323 keramic standardním lesklým epoxidovým lakem Polycol 323. Jde sice o lesklý design, ale snadnější údržbu. Na dvojnásobné lesklé lakování budete potřebovat soupravu 1x 10+4 kg.
Ladislav Cibulka
Fitko plus garáž
Na 42 m2 přebroušené cementové nivelační stěrky garáže budete potřebovat epoxidovou penetraci Polycol 225 v balení 2x 8+0,8 kg. Rozpouštědlový penetrační nátěr nikdy nezasypávejte pískem. Vsyp se provádí jen do bezrozpouštědlového systému Polycol 264, kvůli navýšení stykové plochy nebo v případě požadavku na následnou užitnou vrstvu s reliéfním nátěrem. Kdybyste se do garáže rozhodl pro 264 se vsypem, budete potřebovat soupravu 1 x 10+5 kg Polycolu 264 a dva pytle á 25 kg Dorsilitu 8. Pokud s posypem nebudete šetřit, vezměte si ti pytle. Po penetraci můžete praskliny, nerovnosti a dolíčky zatmelit standardním tmelem Polycol 609. Tmel tuhne do druhé dne. Jestliže chcete stejný den tmelit a dělat další technologický krok, zvolte rychlý tmel Polycol 609 fast, který tuhne cca 3-4 hodiny dle teploty podkladu. Tmelení se provádí vždy pod vrstvu se vsypem, nikdy ne na reliéf vsypu. Jako užitnou vrstvu můžete zvolit nátěrový systém Polycol 321. Na nátěr budete potřebovat soupravu 1x 10+3 kg a 1x 5+1,5 kg. Pokud budete chtít udělat litou podlahu, pak budete potřebovat 2x soupravu 30+9 kg a 1x 20+6 kg Polycolu 321 L (jako litý). Tloušťka nátěru je 0,3 mm, litá podlahoviny bude cca 2 mm. Pod litou podlahovinu Polycol 321 L bych vsyp nedělal. Stejně by se utopil, a v prvních dvaceti letech by se jeho přítomnost nijak neprojevila. Oba systémy lze dekorovat posypem barevnými akrylátovými lupínky. Do garáže bych na plochu lak Polycol 323 keramic kvůli údržbě nedával. Poskytuje tvrdší a oděru vzdornější povlak, ale s ohledem na jemný reliéf snižuje se snadnost běžné údržby. Na plochu budete potřebovat 1x soupravu 5 +2,5 kg. Běžným řešením je přelakování místo matného Polycolu 323 keramic standardním lesklým epoxidovým lakem Polycol 323. Jde sice o lesklý design, ale snadnější údržbu. Na dvojnásobné lesklé lakování budete potřebovat soupravu 1x 10+4 kg. Na vaši emailovou adresu zašlu aktuální cenovou nabídku.
Ladislav Cibulka

Holubník

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně provedení finální vrstvy betonové podlahy. V současnosti máme zřízenou betonovou desku 3,15 x 8,50 m. Na ní bude provedena dřevěná konstrukce komorového holubníku. Desku jsme si dělali sami (bez mixu), beton (písek, voda, cement) je místy hrubší, místy hladší. Pro pohodlné čištění (škrabkou) potřebujeme provést finální úpravu podlahy tak, aby byla především hladká a současně, aby vydržela časté mechanické čištění. Při větších a dlouhodobých mrazech bude docházet i k promrzání holubníku. Proto bych se Vás chtěl zeptat, zda byste mi mohli poradit nějaký nátěr nebo stěrku kterým bych docílil požadované vlastnosti podlahy. Na netu jsem našel Polycol 321 L. Odhadem jsem spočítal, že by bylo potřeba cca 36 kg. Kde nejblíže ČB bych ho (ji) případně mohl sehnat? Děkuji za odpovědi. J. Lavička
Holubník
Hezký den! Betonovou desku nejprve napenetrujte epoxidovou penetrací Polycol 225, abyste vybudoval přechodový můstek mezi betonem a následnou užitnou vrstvou a současně zpevnil a uzavřel podklad. Vzhledem k ruční přípravě betonu předpokládám vyšší savost betonu cca 0,4-0,5 kg/m2. Tedy na 27 metrů čtverečních budete potřebovat 1x spr. 8+0,8 kg a 1x spr. 4+0,4 kg. Následující den (po odvětrání rozpouštědla) aplikujte povlak z Polycolu 321L. Asi nejvhodnější balení pro vaši aplikaci bude 1x spr. 30+9 kg. Povlaková vrstva vám umožní vysokou hygienu podlahy a velmi dlouhou životnost podlahového systému. Doporučuji nevolit žádný tmavý odstín, ale pastelovou barvu například RAL 7035 což je světle šedá nebo příjemný světlý okr. Materiály lze objednat například v Borku u Saint Gobain divize Weber, zboží je dodáváno obvykle druhý až třetí den od objednávky.
Ladislav Cibulka

Poškrábatelnost

Dobrý den! Prosím o informaci ke škrábancům na podlaze, požadavek byl na vysokou mechanickou odolnost, což měla tato podlaha splňovat. Jedná se o škrábance prakticky všude, bez většího mechanického zatížení (posunutí materiálu, krabice, stolu atp.) Škrábanců je tam několik desítek, jen kvůli pohybu několika lidí a stěhování nábytku. Pokud by například přišel někdo s kamínkem v podrážce, tak poškrábe všechna místa, kam přijde, což není ideální. Zajímá mne, proč není podlaha odolná a druhý dotaz je, co s tím? Jak opravit, zbrousit? Nebo bude stačit přelakovat, nevynikne potom ta rýha? Všechny rýhy jsou „bílé? Což podle mě znamená, že jsou jen v laku, nikoliv ve stěrce, ale nevím. Díky za odpovědi. Ondřej Nosek
Poškrábatelnost
Hezký den! K poškrábatelnosti povlaků ze syntetických pryskyřic platí následující. Tvrdší materiál je schopen provést vryp do materiálu měkčího. To platí vždy. Deseti bodová stupnice tvrdosti byla vytvořena německým mineralogem Friedrichem Mohsem a slouží pro určení tvrdosti látek. Vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého. Nejměkčí mastek má stupeň tvrdosti jedna a nejtvrdší diamant má stupeň deset. Křemen, nejčastěji rozšířený minerál v přírodě, má tvrdost sedm. Epoxidové kompozice se tvrdostí pohybují na úrovni mramoru, tedy tvrdost na stupni tři. Z výše popsaného vyplývá, že křemenný prach, či písek ulpělý v podešvi obuvi nebo v pneumatikách je schopen epoxidovou podlahu poškrábat. Nehet má tvrdost dva. Mince čtyři. Kapesní nůž přibližně pět. Materiál, který zanechává rýhu ve skle, má tvrdost větší než pět. Vryp do měkčího materiálu materiálem tvrdším není nic výjimečného a jedná se o standardní jev. Aby nebylo nutné sebou nosit mastek, sůl … korund, diamant, existuje přístroj používaný pro měření tvrdosti. Jmenuje se Durometr. U litých probarvených epoxidových kompozic je průměrné Shore D 80-85. Záleží na vnitřním obsahu epoxidu a typu použitých pigmentů a plniv.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
Z důvodu poškrábatelnosti instalujte ve vstupech do objektů vhodné a účinné čistící zóny, které pravidelně čistěte. Toto opatření zamezí vnášení velké části nečistot do objektu a sníží nebezpečí mechanického poškození podlah. Židle a křesla s defektními, chybějícími nebo nevhodnými kluzáky či kolečky, způsobují mechanické poškození povrchu podlahy a tomuto procesu je nutné se vyhnout. Doporučujeme i ostatní pohyblivý nábytek opatřit vhodnými kluzáky. Běžné denní čištění a odstraňování volně ležícího prachu a nečistot provádějte vysáváním a stíráním vlhkým mopem. Při strojovém mokrém čištění pro odstranění přilnutých nečistot použijte vhodný čistič ředěný vodou v předepsaném ředícím poměru. Odolné skvrny a gumové rýhy od podpatků, které nelze čistit běžnými metodami je možné odstranit vhodným čistidlem ve spojení s mikrovláknovým hadříkem nebo jemným padem. Na závěr čištěné místo omyjte čistou vodou, případně ošetřete prostředky snižujícími možnost zakotvení nových znečištění. Skvrny odstraňujte, pokud možno okamžitě. Některé typy pigmentů mohou po určité době migrovat do povrchu podlahy a jejich odstranění je po té obtížné nebo nemožné. Ošetřování podlahy s epoxidovým povlakem provádějte čistou vlažnou vodou nebo vodou s přídavkem saponátu. Při intenzivní očistě používejte neutrální nebo alkalické čisticí prostředky. Leštící pasty a vosky používejte dle provozu.
Ladislav Cibulka
Poškrábatelnost
K plnému vytvrzení epoxidových kompozic při teplotách 15-20°C dochází po sedmi dnech. Tedy stěhování zařizovacích předmětů je vhodné provádět s citem ke zranitelnosti nevyzrálé hmoty. Osobně doporučuji i po této době se chovat k podlaze s rozumem. Vryp do jakkoliv barevné podlahoviny je vždy bílý, je to barva „rozdrceného“ epoxidu na vrypu. Ve světlých podlahovinách je pak vryp vidět méně než v podlahovinách temných. To je díky kontrastu. Epoxidy lze brousit a leštit, ale tento postup nedokáže zbránit dalšímu poškození příštím vrypem. Praktičtější je zachovávat určitou hygien prostředí, používat ochranné prvky na nábytek a v případě trvalého požadavku na vysokou dekorativnost používat podlahové vosky, které nejenže usnadňují údržbu, lesk podlahy, ale i snižují snadnost poškrábatelnosti
Ladislav Cibulka
0 - 10 / 34 další