Diskuze o tmelech a tmelení

Přetmelení podlahy před nátěrem

Dobrý den pane Cibulko, byli jsme prohlédnout přetmelenou podlahu. Podlaha je mírně lepkavá, povrch „pružný“, ne tvrdý. Raději jsme na něj nevstupovali. Nevím, jaký byl přesně časový plán, ale myslím, že v současném stavu to na broušení nebude dostatečně vytvrdlé. Jan Carbol
Přetmelení podlahy před nátěrem
Hezký den! S ohledem na teplotní podmínky v prostoru sklepa je zesítění epoxidové kompozice pomalejší. To je ten projev měkkosti a dolepování. V této fázi není možné povlak mechanicky upravovat (brousit, tryskat, brokovat...). Pro mechanické úpravy je nutné počkat na větší zesítění. Pokud je potřeba proces vytvrzení urychlit, nabízejí se dvě cesty. První variantou je použití rychlejšího tvrdidla. Nevýhodou je zkrácení zpracovatelské doby. Druhou cestou je navýšení teploty v prostoru. Obecně je doba vytvrzení závislá na teplotě. Při vyšší teplotě je zesítění (vytvrzení) rychlejší a při nižší pomalejší.
Ladislav Cibulka

Obarvení tmelu

Dobrý den, pane Cibulko! Chtěl bych se zeptat, zda je pro obarvení tmelu vhodnější práškový pigment, nebo kolorovací pasta? Zdeněk Kopřiva
Obarvení tmelu
Hezký den! Pokud vám bude dostačovat škála pigmentů (bílý, černý, červenohnědý a okrový), pak raději než pastu použijte práškový pigment. Snadněji se dávkuje a dotážete odstín snadno zopakovat. Pro kolorování tmelu do červeného, modrého nebo zeleného odstínu, pak použijte kolorovací pasty pro epoxidové nebo polyuretanové pojiva. Přibarvování je trochu obtížnější, protože pracujete s pastou.
Ladislav Cibulka

Tmelení schodů

Dobrý den! Při stěhování kamen mi ulomili kus schodu. Zkusil jsem to opravit betonem, ale nedrží to. Jaký materiál byste mi nabídl vy? Děkuji za odpověď. Jindřich Šmejkal
Tmelení schodů
Hezký den! Nejprve místo po odlomení velmi dobře mechanicky očistěte. Pro nové vytvarování schodu budete potřebovat dvousložkový tmel Polycol 609, který se tuží tvrdidlem Polycol 568 v hmotnostním poměru 100 : 20. Prosím, dodržujte tužící poměr. Natužený tmel si kvůli tečení můžete tixotropizovat bílými sazemi. Ty vám natužený tmel převedou do nestékavé konzistence. Nenapsal jste, jaký je rozsah poškození a ve které části je schod poškozen. Jde o pravoúhlý schod nebo typ s vystupujícím bombátem? Pravoúhlý se opravuje snáze, ale typ "nosem" je též opravitelný. Tmel naneste na poškozené místo v mírném přebytku. Druhý den, za pomoci vibrační brusky nebo excentrické brusky, schod zarovnejte. Pokud se vám to nepovede napoprvé, po broušení doplňte chybějící materiál. Tento postup opakujte, dokud nebudete mít nášlapnici i podstupnici tvarově ve stavu pro závěrečný nátěr. Z naší produkce můžete použít nátěry dva. Rozpouštědlový Polycol 301 nebo bezrozpouštědlový Polycol 321.
Ladislav Cibulka

Rychlý tmel

Dobrý den! Potřeboval bych vytmelit rozbité schody, ale potřebuji, aby tmel co nejrychleji ztuhnul. Děkuji za radu. L. Macák
Rychlý tmel
Hezký den! Jako rychlý vyrovnávací tmel vám mohu nabídnout Polycol 609 vytvrzený rychlým tvrdidlem Polycol 553. Tužící poměr zůstává shodný jako u standardního systému Polycol 609-568 a to 100:20. Pozor tento systém nejenže tuhne cca čtyřikrát rychleji, ale je zkrácená i doba zpracování. Rozdělávejte si, proto menší množství tmelící kompozice než u standardního tmelu. V případě potřeby tixotropie přidejte do 5 % bílých sazí.
Ladislav Cibulka

Plnění tmelu

Je možné ještě tmel připlnit pískem? Jaké množství mám přidat? Jan Rychlý
Plnění tmelu
Epoxidové tmely je možné připlnit. Nejprve však smíchejte složku A se složkou B a velmi dobře zhomogenizujte. Teprve pak přidávejte plnivo do vzniku vámi požadované zpracovatelské konzistence. Ta je zcela individuální a závisí též na zpracovatelské zkušenosti a užívaném nářadí. Dalším parametrem, který hraje roli, je velikost částic písku. Zcela jiná zpracovatelská hmota Vám vznikne, pokud do tmelu přidáte například křemenný písek zrna 1-2 mm, než když přidáte křemennou moučku zrnitosti 0,1 mm. Z Vašeho dotazu není zřejmé, jakou frakcí písku chcete použít. Písek používejte pouze sklářský. Říční ani kopaný písek není pro plnění tmelů vhodný.
Ladislav Cibulka

Tmelení prasklin

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě zatmelení/zacelení prasklin na stěnách v betonovém bazénu.
Tmelení prasklin
Hezký den! Praskliny velmi dobře mechanicky očistěte od všech nenosných částí. Čištění lze provést například rotačním kartáčem. Prasklinu napenetrujte epoxidovou penetrací Polycol 225. Pro vlastní tmelení můžete požít například tmel Polycol 609-568, který si budete muset na stěny tixotropizovat (zastavit stékání) bílými sazemi. Též je dodáváme. Pokud stěny a podlahu nevyrovnáte na poprvé, tmel můžete přebrousit a provést druhé tmelení. Tento postup se používá u prasklin, které se již nepohybují. Jsou staticky klidné. Při obavě z jejich pohybu, lze provést tzv. sešívání. Před penetrací provedete řezy diamantovým kotoučem kolmo na prasklinu a vše dobře očistíte. Provedete penetraci jak prasklin, tak řezů. Do řezů zaplněných tmelem vmáčknete ocelové sponky a šev zahladíte.
Ladislav Cibulka
0 - 6 / 6