Diskuze o plnivech

Mramor

Dobrý den! Je lepší kamenný koberec z křemenných oblázků nebo z mramorového štěrku? Marie Zahradníková
Mramor
Hezký den! Těžká otázka. Jestliže je primárním parametrem design, pak mramorové drtě a jejich omleté (zakulacené) verze poskytují velkou barevnou škálu od bílého, šedého, až po černý mramor. K dispozici jsou též okrové, červenohnědé a zelené verze. Máte tedy hodně širokou škálu, jak pro vytváření jednobarevných dekorů, tak pro vytváření dekorů z jejich směsí (melírů). Nevýhodou mramorů je jejich malá pevnost, kterou sice epoxidy navýší, ale plochy potažené mramorovými kreacemi jsou jen pochůzné.
Ladislav Cibulka
Mramor
Pokud kladete důraz na mechanickou pevnost, pak zcela jistě sáhněte po štěrku z křemene. Povlaky z křemene jsou nejen pochůzné, ale i pojízdné. Nevím, že by v Čechách nějaká firma třídila křemen dle barevnosti. Křemen je standardně bílý, ale podle příměsí kysličníků železa se mění od okrového, červenohnědého, šedého po černý. Komerčně se obvykle prodávají barevné směsi.
Ladislav Cibulka

Cena štěrku

Dobrý den. Za kolik prodáváte křemenný štěrk 4-8 mm hnědý nebo šedý? Děkuji za odpověď S pozdravy Lubomír Macek
Cena štěrku
Hezký den! Balený, sušený a odprášený štěrk v doporučených maloobchodních cenách stojí 1 kg 10,50 Kč. Balení je po 20 kg v PE pytlích.
Ladislav Cibulka

Cena drtě

Dobrý den, prosím o sdělení ceny drtě šedé a hnědé 4-8mm (20 kg) a též potřebný poměr a objem pojiva a jestli máte odhad, kolik z toho udělám m2. Dělám to okolo RD na betonový podklad. Můžete mi napsat i cenu penetrace podkladu. Děkuji a jsem s pozdravem Jeníčková
Cena drtě
Hezký den! Drť bohužel neprodáváme. Pokud vím je dostupná v Zahradních centrech, OBI, Baumaxu a obdobných prodejnách. Můžeme Vám nabídnout promytý a odprášený štěrk balený po 20 kg v plastových pytlích. Doporučená MOC za jeden kilogram 10,50 Kč štěrku, bez rozdílu v barvě. Množství 15 kilogramů štěrku vytvoří na jednom metru čtverečním vrstvu tlustou 1 cm. Obvykle se na jeden kilogram směsi epoxidu s tvrdidlem přidává od 15 do 20 kg štěrku. Pokud předpokládáte větší namáhání (auto) plňte cca 1 : 15, při předpokladu menšího namáhání (pochůznost) plňte 1 : 20. Spotřeba dvousložkové epoxidové penetrace Polycol 225 se pohybuje podle nasákavosti podkladu obvykle mezi 0,3 až 0,5 kg na metr čtvereční. Doporučená MOC v balení 25+2,5 kg je 125 Kč za kilogram směsi. Tedy metr čtvereční penetrace vás bude stát mezi 37 až 62 Kč. U kvalitních betonů může spotřeba klesnout až k 0,2 kg na metr čtvereční u velmi nekvalitních betonů může vzrůst třeba i na 0,7 kg na metr čtvereční. S ohledem na tepelné podmínky potřebné pro aplikaci, by bylo vhodné aplikaci provést na jaře.
Ladislav Cibulka

Vzorky

Ty malé obdélníčky, co máte v katalogu u plniv jsou moc malé na to, aby si podle nich mohl zákazník udělat představu o tom, jak vypadá větší plocha. Nemohly by být větší, aby více ukazovaly?
Vzorky
Větší vzorky dekorativních plniv jsou zobrazeny v rubrice Návody v oddělení Plniva. Po jejich rozkliknutí se zobrazí struktura i barevnost ve velkém detailu. V současné době připravujeme vzorníky ke stažení, které budou přímo u jednotlivých výrobků.
Ladislav Cibulka

Kaolín

Šel by do epoxidu nasypat jako plnivo kaolín? Našel jsem po otci v garáži pytel kaolínu, ale nevím jestli není nějak prošlý.
Kaolín
Zřejmě se jedná o kaolín, který se dříve po "rozpuštění" ve vodě používal jako interiérová nátěrová hmota. Jako plnivo do epoxidu ho použít můžete, ale měl by být suchý. Přítomná vlhkost v plnivu snižuje výsledné mechanické parametry plněné kompozice. Nereaktivní minerální plniva obvykle nejsou omezena stářím. Plnění provádějte tak, že nejprve dobře smíchejte epoxid s tvrdidlem, teprve pak přidávejte za míchání plnivo (kaolín). Přidávání provádějte plynule do doby, než vznikne hmota v konzistenci, kterou potřebujete. Nerozdělávejte si velké množství neboť doba zpracování je limitována reakcí epoxidu a tvrdidla.
Ladislav Cibulka
0 - 5 / 5